Strona główna » Finał PŚ Lipsk 2022: Chaplin KWPN najlepszy

Finał PŚ Lipsk 2022: Chaplin KWPN najlepszy

Za nami emocjonujący finał Pucharu Świata, w którym losy zwycięstwa ważyły się niemal do ostatniego skoku.

Prowadzący po dwóch półfinałach Amerykanin, McLain Ward nie ustrzegł się błędów. W konkursie finałowym zrobił aż trzy zrzutki, co przesunęło go na miejsce 7. w klasyfikacji generalnej. Jego potknięcie wykorzystali europejscy koledzy. Zwyciężył Martin Fuchs na ogierze Chaplin KWPN (Verdi x Concorde) hod. G. Knoop. Szwajcar pokonał oba nawroty finału bez błędów. Drugie miejsce w klasyfikacji końcowej wywalczył Holender – Harrie Smolders na holsztyńskim Monaco (Cassini II x Contender)hod. Ralf Lütje Niecały miesiąc wcześniej ta sama para wywalczyła drugie miejsce w prestiżowym Rolex Grand Prix w Den Bosch. Na najniższym stopniu podium stanął Szwed, Jens Fredricson. Starszy brat Pedera, w wieku 68 lat odniósł jeden z największych sukcesów w swojej karierze. W Lipsku Jens startował na wałachu Markan Cosmopolit SWB (Cohiba VDL x Calido I) hod. Sören Savgren

Klasyfikacja końcowa

1. Martin Fuchs (SUI) & Chaplin
  2. Harrie Smolders (NED) & Monaco
  3. Jens Fredricson (SWE) & Markan Cosmopolit

Martin Fuchs & Chaplin

„Double clear” razy trzy

Relacjonując wielki finał nie sposób pominąć trzech końskich bohaterów niedzielnego konkursu. Tylko trzy konie, ze startujących 30 zachowało czyste konto w obu nawrotach. Poza Chaplinem, o którym szeroko pisaliśmy TUTAJ, były to:

C Vier HOLST (Cardento x Concorde) hod. W. Wolters
Kolejny znakomity syn olimpijczyka, ogiera Cardento. C Vier to drużynowy Wicemistrz Europy 2021. Podobnie jak Chaplin, pochodzi on od córki holenderskiego ogiera Concorde.
Półsiostra C Vier – Helga 54 (Clarimo) z powodzeniem startuje w konkursach zaliczanych do Longines Ranking.

Markan Cosmpolit SWB (Cohiba VDL x Calido I) hod. Sören Savgren
Ojciec wałacha Markan Cosmopolit – Cohiba VDL (Chacco-Blue x Acord II) sam z powodzeniem startował w konkursach 160 cm (Suzanne Tepper). Matka Markana – Olida, dała też innego skoczka poziomu 160 cm, wałacha Contiki (Contendro I). Markan Cosmopolit pochodzi z holsztyńskiej rodziny 1020. Tę samą reprezentują Quinar i Chepettano.